Смешко – Луценко: Ви перший політик на цій посаді, а не професійний працівник прокуратури
- ips2019president
- Mar 15, 2019
- 3 min read

Генпрокурор України Юрій Луценко заявив про проблеми в законодавстві, які не дозволяють йому займатися розслідуванням корупції в оборонці. Кандидат у Президенти України Ігор Смешко підкреслив, що все це майже п’ять років знаходиться в руках політичної коаліції, до якої належить Луценко, тому при бажанні, це питання можна було б легко вирішити.
14 березня в ефірі програми "Право на владу" на телеканалі "1+1" перший військовий аташе незалежної України в США та Швейцарії, екс-начальник Головного управління військової розвідки Міноборони, колишній голова Служби безпеки, Надзвичайний і Повноважний Посол, доктор технічних наук, генерал-полковник, кандидат у Президенти України Ігор Смешко посперечався з генпрокурором країни Юрієм Луценко щодо корупції в оборонці.
На початку програми Луценко заявив, що законодавство не дозволяє його відомству втручатися у розслідування корупції в "Укроборонпромі". За його словами, всі питання щодо корупції в оборонці потрібно адресувати тільки керівництву Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Смешко: Юрію Віталійовичу, ви перший генпрокурор-політик на цій посаді, а не професійний працівник прокуратури. Політичні коаліція, до якої ви входите і завдяки якій ви отримали цю посаду, знаходиться при владі майже п’ять років. Ви говорите про проблеми в законодавчому забезпеченні по боротьбі з корупцією в координації правоохоронних органів, але це було в руках вашої політичної коаліції. Вона мала внести відповідні зміни у законодавство.
СБУ – це президентська вертикаль. Взагалі питання національної оборони і безпеки – це чисто президентська вертикаль. СБУ не реформувалася, вона яка була така і є. За контррозвідувальне забезпечення військово-технічного співробітництва відповідає СБУ. За розвідувальне забезпечення військово-технічного співробітництва і оборонку відповідають два розвідувальні органи. Яким чином така потужна сила могла пропустити те, що коїлось в оборонній сфері?
Луценко відповів, що він не голова СБУ і не може відповісти чим займається це відомство. На його думку, СБУ невповноважена знати, що роблять підприємці після отримання коштів за поставлену ними продукцію. Генпрокурор підкреслив, що президент "не кришував" цю справу.
Смешко: Юрію Віталійовичу, згідно закону, у нас будь-які контакти за кордоном в сфері військово-технічного співробітництва (ВТС) не можуть бути поза межами розвідки. Комітет з питань розвідки і взагалі міжвідомча комісія по ВТС знаходиться в апараті РНБО – під Президентом. Тільки секретар РНБО може зібрати за одним столом три керівника розвідки, контррозвідки, представників Міністерства закордонних справ. Тільки там можна отримати інформацію: які фірми, в чому проблеми, з ким з іноземними партнерами працюють. Взагалі питання контрабанди – це підслідність управління "К" СБУ.
НАБУ було створено три роки тому. Навіщо його створювати? Потрібно було просто провести правильну кадрову політику в СБУ. Поставити їм завдання. В управлінні "К" працює близько 4 тис. людей. ДКЗЕД (зараз Головне управління контррозвідувального захисту економіки) це їхня робота. Вони знають, що робити.
Луценко заявив, що керівництво держави і РНБО визнають, що "прозівали момент" і не змогли перевести роботу по закупівлях в оборонці у прозоре русло.
Нагадаємо, 25 лютого 2019 року програма "Наші гроші з Денисом Бігусом" опублікувала перші дві частини розслідування про розкрадання в оборонному секторі України. За даними журналістів, фігуранти схеми заробили щонайменше 250 млн грн під час війни на Донбасі. Журналісти стверджують, що учасники групи за допомогою фірм-прокладок скуповували контрабандою вживані запчастини до військової техніки в Росії й у два – чотири рази дорожче перепродували їх заводам "Укроборонпрому". Такою "прокладкою" був, зокрема, завод "Кузня на Рибальському", який до 2018 року належав президенту України Петрові Порошенку.
Згідно з розслідуванням, у схемі брали участь тодішній перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Олег Гладковський, його син Ігор, колишній співробітник державного концерну "Укроборонпром" Віталій Жуков, директор компанії "Оптимумспецдеталь" Андрій Рогоза, а також нинішній глава "Укроборонпрому" Павло Букін. Фірму Рогози "Оптимумспецдеталь" називали головною ланкою схеми.
У наступній частині розслідування йшлося, що через дії корупціонерів Україна ледь не зірвала підписаний у 2016 році контракт із ремонту літаків Ан-26 для Казахстану. За підрахунками журналістів, чистими організатори схеми постачань контрабандних вузлів отримали $300 тис.
У заключній частині розслідування програми "Наші гроші", яка вийшла 11 березня, ішлося, що Національне антикорупційне бюро за посередництва позаштатного агента Євгена Шевченка викреслило фірму "Оптимумспецдеталь" із переліку фіктивних, що дало їй змогу продовжити співпрацю з держконцерном "Укроборонпром", зокрема продати танкові приціли на Харківський бронетанковий завод за значно завищеною ціною. Журналісти також розповіли, що друг Рогози, співробітник Служби безпеки України Дмитро Москаленко, за винагороду обіцяв залагоджувати претензії, які виникали у контррозвідки до діяльності контрабандистів. Автори програми стверджують, що військова прокуратура тричі починала і припиняла (імовірно, за незаконну винагороду) розслідування за контрактами "Оптимумспецдеталі" з оборонними підприємствами.
7 березня директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник повідомив, що його відомство відкрило два кримінальні провадження на підставі матеріалів розслідування програми "Наші гроші", а також провело приблизно 20 обшуків, зокрема за місцем проживання Гладковських. За словами Ситника, у розслідуваннях фігурують 10 підприємств, які входять у структуру "Укроборонпрому", збитки становлять майже 1 млрд грн.
Генеральний прокурор Юрій Луценко стверджував, що матеріали слідства, зокрема переписка з телефона директора компанії "Оптимумспецдеталь" Рогози, було передано НАБУ ще у 2017 році, але в бюро їм не давали ходу.
Comments