Смешко: Без Будапештського формату в України немає важелів впливу на Росію
- ips2019president
- Feb 9, 2019
- 2 min read
Updated: Feb 25, 2019

Мінські домовленості не зможуть призвести до встановлення миру на Донбасі, вважає кандидат у Президенти України Ігор Смешко.
Кандидат у Президенти України, екс-начальник Головного управління військової розвідки Міноборони України, колишній голова Служби безпеки України, Надзвичайний і Повноважений Посол, доктор технічних наук, генерал-полковник Ігор Смешко сказав в ефірі телеканалу Newsone, що не підтримує новий план мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, який анонсував спеціальний представник голови ОБСЄ в Україні та у тристоронній контактній групі в Мінську Мартін Сайдік.
"Пан Сайдік – це австрійський дипломат в ОБСЄ. Одним із головних спонсорів ОБСЄ є Російська Федерація. Всі ведучі дипломати із Заходу визначили, що Мінські домовленості – це єдине, що можна зараз мати з позиції РФ, але вони не можуть призвести до миру", – сказав він.
Смешко підкреслив, що тільки Будапештський меморандум здатний посадити за стіл переговорів з Росією ядерні держави, які можуть вплинути на те, щоб РФ зупинила агресію в Україні.
"Наразі для цього потрібна відповідна дипломатія. Крім того, нашій стороні потрібно мати досить вагомі аргументи. Потрібно розвивати економіку, піднімати збройні сили, піднімати наші дипломатичні спроможності і створювати проблеми РФ на тих майданчиках, де ми можемо її атакувати. Тобто, створювати проблеми Росії для того, щоб вона була змушена прийти до формату, де стоїть її підпис за ліквідацію третього ядерного арсеналу", --- заявив Смешко.
Він додав, що пропозиція Сайдіка, фактично, має в собі два читання.
"Ми повинні ще домовлятись з якоюсь третьою стороною, яка фактично без РФ собою нічого не значить. Крім того, вибори без виводу російських військ з території неможливі. Подивіться, що сталось за ці роки. Ми виплатили близько 8-млрд грн пенсій населенню, яке знаходиться на окупованій території. Серед них 40 тисяч це колишні військовослужбовці. Крім того, деякі з цих військовослужбовців із зброєю в руках воюють проти нас. А Сайдік закликає, що спочатку має бути амністія, ми маємо закрити на це очі, і без того, щоб РФ вивела свої війська. Єдиний формат, як на мене, це формат Будапештського меморандуму. Без нього у нас нема важелів впливу на РФ", --- заявив політик.
Будапештський меморандум 1994 року підписали Україна, Великобританія, Росія та США. Три останні країни зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України в обмін на відмову Києва від ядерного статусу. Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію проти України.
12 лютого 2015 року в Мінську лідери України, Росії, Франції та Німеччини Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд і Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи з урегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію з виконання Мінських угод і Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення військових дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів у місцеві органи влади тощо. Поки Мінських угод не виконано.
Повну версію інтерв'ю можна переглянути тут.
Comments